Cast Ajanslar Oyunculuk Eğitimi Verir Mi?

Cast ajanslar genel kurulum amacı olarak yeni projeler için proje sahibi müşteriler ile oyuncu adayları arasında bir köprü görevi kurmak ve oyuncu açığını tamamlamaktır. Ancak cast ajans firmaları üstelendikleri görevlerin yanı sıra vizyonları ve misyonları gereği kişi kataloglarında yer alan oyuncu adaylarını geliştirmek ve oyunculuk alanında daha kalifiye olmalarını sağlamak açısından genel olarak dizi cast ajans, film cast ajans, reklam ajansları gibi ayrılmaktadırlar. Bu ayrımlar hem hizmet verecekleri sektörü genelden öznele indirgemek aynı zamanda kişi kataloglarında yer alan kişilerin eksikliklerini belirleyerek bu eksiklikleri tamamlamak ve bu alanda daha başarılı oyuncu adayları yetiştirmek hedef alınmıştır.

Cast ajans firmaları kendi içlerinde ayrımlar göstermekte olsalar bile projelerin çeşitliliği ve bu projeler için gerekli olan oyuncu adaylarını sağlamak açısından taraflarına yapılan başvuruları değerlendirmeye alırken kişilerin şişman ya da zayıf, uzun boylu ya da kısa boylu, genç ya da yaşlı eğitimli veya eğitimsiz olmalarına bakmaksızın değerlendirme yaparak kişi kataloglarında olmayan özelliklere sahip kişileri tercih ederler.  Bu sebeple oyunculuk hayali olan, oyunculuk yetenek ve kabiliyetine sahip olduğunu düşünen herkes cast ajans firmalarının başvuru formunu doldurarak bu hayalleri için bir adım atma fırsatı yakalamış olurlar.

 

Cast ajans firmaları tarafından başvuru değerlendirmesi olumlu görülen kişiler cast ajans firmaları ile iletişime geçerek kayıt işlemlerini tamamlamalılardır. Aksi takdirde cast ajansın kayıtlı üyesi olarak anılmazlar. Cast ajans firmaları kişi kataloglarına kattıkları oyuncu adaylarını yakından takip ederek oyunculuk alanında eksikliklerini belirlerler. Bu eksiklikler gerek kendi bünyelerinde gerek ise anlaşmalı oldukları sanat okulları ya da eğitim koçları ile eğitim verilerek giderilmeye çalışılmaktadır. Bu eğitimler oyunculuk eğitimi, jest ve mimik eğitimi, duruş eğitimi, ses kontrol eğitimi, şan eğitimi, diksiyon eğitimi gibi eğitimlerdir. Bu eğitimlerin her biri ücretli olmak ile birlikte bu ücretler oyuncu adayının kendisine aittir. Oyuncu adayları bu eğitimleri almak zorunda olmamak ile birlikte aldıkları takdirde gelen yeni projeler için daha avantajlı konumda olacak olup projeye seçilme şanslarını arttıracaklardır.

Kaynak: http://www.oyuncumodel.com/en-iyi-oyuncu-ajanslari

Bir cevap yazın