Cast Ajansları Nasıl Çalışır?

Cast ajansları medya sektörünün en önemli kaynaklarından biri haline gelmiştir. Varlıklarını uzun yıllardan beri koruyor olsalar da gelişimlerini son zamanlarda yaşamışlardır. Bu gelişimin sebebini ise sektöre olan aşırı talep oluşturmaktadır. Aşırı talep her geçen gün yeni bir dizinin ekranlara gelmesini sağlamıştır. Her yeni dizi ise yeni oyuncular anlamına gelmektedir. Bu oyuncuların büyük bir bölümü ise cast ajansları tarafından temin edilmektedir.

Cast ajansları gelişen teknolojiye ayak uydurmayı başarmış ajanslardır. Ajanslar oyunculuk başvurularını online sistem üzerinden kabul etmektedir. Kendilerine gelen başvurular ise ilgili birimler tarafından incelenmektedir. Bir ajansa başvurusuna anında karşılık alamayan oyuncu adayı negatif düşüncelere kapılmamalıdır. Çünkü cast ajanslarına yoğun bir talep gösterilmektedir ve başvuruları incelemek uzun bir zamana mal olmaktadır.

Ajans yetkilileri tarafından olumlu olarak kabul edilen kişiler belirlenen gün ve saatlerde görüşme yapmak üzere merkeze çağrılmaktadır. Bu görüşme cast ajanslarının jürisi tarafından devam ettirilmektedir. Görüşmenin amacı hem oyuncu adayını tanımak hem de adayın yeteneklerini görmektedir. Bu süreç sonrasında adayın ajansa kayıt yaptırıp yaptıramayacağı belli olmaktadır. Elemelerden başarı ile geçen oyuncu adayları cast ajansına kayıt yaptırabilmektedir.

Cast ajansları yapım şirketleri ile sürekli bir bağlantı içindedir. Bir projenin varlığından ve ne zaman işe başlayacağından her daim haberdarlardır. Proje sahipleri ajanslara ihtiyaç duydukları oyuncu tiplerini gönderirler. Ajans ise kendine kayıt yaptırmış olan oyunculardan uygun olanları seçer. Sonraki aşamada ajans yetkilileri seçilen oyuncu ile bir görüşme yapar. Bu görüşmede oyuncuya gideceği görüşmedeki rolü anlatılmaktadır. Ayrıca oyuncu adayının ilk görüşmesi olacaksa çeşitli tavsiyeler ve taktikler verilmektedir. Adayın rolü geri çevirmesi kariyeri açısından iyi karşılanmayan bir durumdur. Yapım şirketi ile yapılan görüşme sonrasında rolü alabilmek oyuncu adayının yeteneği ile doğru orantılıdır.

Cast ajanslarının son görevlerinden biri ise rolü kapmış olan oyuncularının yasal haklarını korumaktır. Bu aşamada cast ajansları iki taraflı bir politika yürütmektedir. Sözleşmeler hem oyuncuların hem de yapımcıların haklarını gözetmelidir. İki tarafında da mağdur olmadığı projeler ortaya çıktığı zaman cast ajansları da kazanmaktadır.

Bir cevap yazın