Cast Ajanslarında Karakter Oyunculuğu ve Senaryo

Cast ajansları birbirlerinden farklı özellikleri bulunan oyuncuları bünyelerinde barındıran ajanslardır. Ajansların her çeşit oyuncu barındırması onlar için büyük bir avantajdır. Çünkü portföyleri geniş olan cast ajanslarının yapım şirketlerinin onlardan istedikleri oyuncuları bulma ihtimalleri daha fazladır. Karakter oyuncuları ise yapım şirketlerinin en fazla talep ettiği oyuncular arasında yer almaktadır.

Karakter Oyunculuğu Nedir?

Karakter oyunculuğu bir oyuncunun her yapımda birbirine benzer roller canlandırması anlamına gelmektedir. Bu oyunculuk genellikle oyuncunun fiziksel özelliklerine ve yeteneklerine bağlı olarak gelişmektedir. Karakter oyunculuğunda karakteristik ve insanlar tarafından ilgi duyulan bir yüz sahibi olmak oldukça önemlidir.

            Karakter oyuncularına Yeşilçam’da sıklıkla rastlamak mümkündür. Bu oyuncuların en büyük örneklerinden birini ise Kemal Sunal oluşturmaktadır. Kemal Sunal, yer aldığı filmlerin büyük çoğunluğunda aynı tiplemelerle seyirci karşısına geçmiştir. Halk onu yufka yürekli, komik ve biraz da saf olan bir delikanlı olarak benimsemiştir. Usta oyuncu ile ‘Şaban’ karakteri ise adeta bütünleşmiştir.

Karakter oyunculuğunun bir diğer yüzü ise yan roller ya da figürasyonluktur. Özellikle bu kısımda yer alan oyuncular genellikle cast ajanslarının aracı olması sonrasında rol bulmaktadır. Oyuncu adayının sert bir mizacı varsa kolaylıkla bir mafya babasının yakın koruması rolünü canlandırabilmektedir. Üstelik bu tek bir işle de sınırlı kalmamaktadır. Oyuncu adayı birkaç dizi ya da filmde buna benzer roller üstlendiği takdirde karakter oyuncusu olarak anılmaya başlayacaktır. Karakter oyuncuları, başrol oyuncularını ortaya çıkaran ve onların eksikliklerini kapatan oyunculardır. Aynı zamanda bir karakter oyuncusu ne kadar iyi rol yaparsa başrol oyuncusu o derece parlayacaktır. Bu açıdan karakter oyuncularının projelerde dikkatle seçilmesi gerekmektedir.

Bir projede en az oyuncu seçimi kadar önemli olan diğer unsur şüphesiz ki senaryodur. Senaristlerin günlerce bir bölüm yazmak için uğraştıkları bilinmektedir. Yazılan senaryoların kalitesi projenin kaderini belirlemektedir. Bu sebepten ötürü proje için seçilen oyuncuların senaryoya sadık kalarak en iyi performanslarını sergilemeleri gerekmektedir. Yönetmene ya da senaristlere danışılmadan senaryoda değişiklik yapmak işin aksamasına neden olmaktadır. Senaryo oyuncu ve yönetmen bir zincirin ayrılmaz halkalarını oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın