Cast Ajanslarında Manken Olmanın Garantisi Var mı?

Cast ajansları size meslek kazandırma gayesi ile vardır. Mankenlik, oyunculuk gibi meslek gruplarının yapımcı ile görüşmelerini ayarlayan, onlara fırsatlar yaratan işletmelerdir. Cast ajanlarında mankenlik başvurularının fazlalığından kaynaklı sorunlarda vardır. Yapımcıların da işverenlerinde geniş seçeneklerinin bulunması ile bütün cast ajanslarındaki manken adayları iş garantisini yakalayamamaktadır. İş garantisi yakalayabilmeleri için öncelikle diğer adaylardan farklılıklara sahip olmanız gerektedir. Örneğin daha eğitimli olmanız gerekmektedir. Podyumda yürüyüşünüz, bakışınız, zarafetinizin tam olması gerekmektedir. Eğitim ile bu bakışı zarafeti, profesyonellikle dışarıya yansıtabilmektedir.

Cast ajansları müşterilerinden yani yapımcılardan aldığı işlere göre manken adayları belirlemektedir. Bu kriterlerde ise sadece belli başlı kişiler vardır. Projelerde yer alabilmeleri için gerekli teklifi sunan cast ajansları sadece belirli miktarda ki kişilere iş imkânı tanımaktadır. Aslında cast ajanslarının değil kişinin mesleki yeterliliğine göre iş garantisi oluşmaktadır. Cast ajansının aracılığı ile belli bir projede yer alabilirsiniz. Bu garanti değildir. Eğer sizinle birlikte çalışılmasını istiyorsanız gerekli niteliklere sahip olmalı ve işinizi en iyi şekilde yapmaya çalışmalısınız. Cast ajansları kendilerine gönderilen projeye en yatkın kişiyi veya kişileri belirlemek için daha önceki deneme şekilleri ve adayların potansiyellerini dikkate almaktadırlar. Eğer seçilen kişi sizseniz proje sahibinin deneme çekimlerine katılırsınız.  Eğer deneme çekimlerinde proje sahibi sizi yeterli bulmaz ise başka adaylarla görüşecektir. Cast ajanslarında manken olmanın garantisi yoktur. Bazı cast ajansları kendi projelerinde adayları çalıştırmaktadırlar fakat her ne kadar belli aşamalardan geçmiş olsanız da mankenlik için önemli olan daha sonrasıdır. Fiziğinize ve görünümünüze dikkat etmeniz gerekmektedir. Çoğu cast ajansı sizi kendi projelerinde çalıştırmış olsalar da genel olarak cast ajansları size iş imkânı sağlamaktadır. O imkân da sizin başarınızla ve potansiyelinizle ilgilidir. İşinizin garantisi cast ajansı değil sizsiniz.

Mankenlik mesleğini yapmak için belirli kriterler sizde mevcutsa cast ajanslarına başvuruda bulunabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizle birlikte yaş, boy, kilo gibi soruları doğru yanıtlamanız ve onları destekleyen fotoğraflar gönderdiğiniz takdir de incelemeler sonucu cast ajansı ile birlikte çalışabilmektesiniz.

Kaynak: http://www.castajanskonya.net/cast-ajanslarinin-defile-organizasyonu-calismalari-nasildir/

Bir cevap yazın