Casting Oyuncu Ajanslarının Film Oyuncularını Tanıtması

Casting oyuncu ajansları gerekse ülkemizde gerekse yurtdışında bulunan ve birçok insanın hayali olan oyunculuk kariyerinin başlamasında büyük rolü vardır. Casting oyuncu ajansları günümüzde çekilen film, reklam, dizi gibi programlara oyuncu bulmaktadır. Bu ajanslar oyuncularını seçerken birçok kritere dikkat etmektedirler. Başlıca kriterlere baktığımız zaman yetenek ve eğitimin ön planda olduğunu görmekteyiz. Bu özel yetenek ve eğitim her kişide farklılık göstermektedir. Zira her oyuncu aynı eğitimi almış olabilir ama; aynı yeteneğe sahip olamaz.

Oyunculuk yeteneği her kişide mutlak farklıdır. Bir oyuncu bir sahnedeki duygu ve düşüncelerini jest ve mimikleri ile anlatırken başka bir oyuncu o sahnedeki duygu ve düşüncelerini konuşması ile izleyenlerine hissettirebilir. Bu da her oyuncunun farklı bir özel yeteneğinin olduğunu gösterir. Casting oyuncu ajansları bu durumları en ince ayrıntısına kadar inceleyerek müşterilerine kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Yapımcılar  ilk olarak çekilecek sahnedeki duygu ve düşünceleri en iyi bir şekilde izleyenlerine hissettirebilecek oyuncu adaylarını ister. Bu bakımdan Casting oyuncu ajansları da her oyuncunu özelliğini kaydeder. Böylece müşterilerinin istediği oyuncu özelliklerine göre en iyi şekilde hizmet verebilmektedir. Elbette ki bu hizmeti verirken müşterinin istediği özelliklere sahip en uygun oyuncuyu müşterine tanıtması gerekir. Eğer ajans istenilen özelliklere sahip en uygun oyuncuyu tanıtmayıp daha farklı özelliklere sahip oyuncu ve oyuncuları tanıtırsa bu süreç herkes için olumsuzluk sonuçlandırılacaktır. Elbette ki bu olumsuz süreçten en çok etkilenen oyuncu olacaktır.

Casting oyuncu ajanslarının en önemli sorumluluklarından biride müşterilerine en uygun oyuncuyu tanıtmaktır. Elbette ki bu süreçte oyuncuların motivasyonu da çok önemlidir. Motivasyonu kötü olan bir oyuncu tüm yeteneklerini sunamaz. Bu durumda Cast ajansı, oyuncu ve müşteri bu süreçten olumsuz bir şekilde etkilenir. Artık müşteri o ajansla çalışmayı keser ve başka bir ajans ile çalışmaya başlar. Oyuncu için ise kariyerinin başlamadan bitmesi anlamına bile gelebilir. Müşterisi içinde çekilecek sahnenin gecikmesi halinde bir durum meydana çıkar. Bu bakımdan Casting oyuncu ajanslar yaptıkları oyuncu tanıtımlarında çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kaynak: http://castmedya.net/cast-ajanslarinin-oyuncu-adaylarina-katkilari/

 

Bir cevap yazın