Fotomodel Olmak İçin Yapılması Gerekenler?

Daha çok genç kızların ilgilendikleri ve bu alanda kendilerini geliştirdikleri dergi kapaklarına veya markaların yüzü olarak çalıştıkları mesleğe fotomodellik denir.

Özellikleri kadın mesleği olarak görülse de ülkemizde ve dünyada erkek modellikte rağbet görmektedir. Fotomodel olmak ve alanda yükselmek isteyen her model adayı öncelik olarak Cast model ajanslarına başvurmaları gerekir. Cast ajansları, model adaylarını beden ölçüleri, boy ölçüsü, yüz ve saç şekli ve cinsiyet olarak gruplara ayırdığı için her alandaki model ihtiyacını geniş kadrosu ile tamamlamaktadır. Model ajansları bu alanda adaylara destek olarak onları model eğitimi konusunda doğru yönlendirerek model olma hayallerine kavuşmalarına yardımcı olurlar. Fotomodel olmak için orantılı fizik ve belli bir boy ölçüsü öncelik değildir. Yüzüne, ellerine, ayaklarına, dişlerine gözlerine güvenen herkes fotomodel olabilir. Cast model ajanslarına yapılan başvurunun onaylanması ile modelliğini kullanacağınız alanda kendinizi geliştirmeniz işinizi iyi yapmada sizde katkı sağlayacaktır. Reklam şirketleri güvenilir cast model ajansları ile çalışmayı tercih ediyor. Bu yüzden iyi reklam şirketi ile çalışmak iyi cast ajansları ile çalışmak demektir.

 

Fotomodel olmak

Cast ajanslarına yaptığın başvurunun onaylanması ile işe profesyonel fotoğrafçı tarafından çekilen fotoğraflarınızı cast ajanslara ileterek başlayabilirsiniz. Ajansınızın yönlendirdiği reklam şirketlerini giderken çekim saatlerine dikkat etmeniz önemlidir. Çekim esnasında kamera karşısında rahat ve özgüvenli durmak sizin modelliğini yaptığınız ürünü iyi taşımanıza yardımcı olacaktır. Fotoğrafçı ile kurduğunuz bağ ile uyumunuzun fotoğraflara yansıyacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Modellikte tanıtımını yaptığınız ürünün anlatmak istediği duyguyu hareketleriniz ve gözlerinizle anlatmanız modelliğinize kalıcılık sağlayacaktır. Bu yüzden yüz hatlarınızı, mimiklerinizi ve beden dilini kullanarak pozlar vermelisiniz. Yüz mimiklerinizi ve beden dilini ayna karşısında pratik yaparak geliştirmeniz fotomodelliğiniz açısından büyük önem taşır.

Fotomodeller sadece tekstil firmalarının tanıtımında ve reklam şirketlerinde çalışmazlar. Takı firmaları, saat firmaları ve ürün tanıtımı da yaparlar. Zorlu ve sürekli çekimler ile uzun çalışma saatlerine yatkın olmanız ve bu işi yaparken keyif almanız kariyeriniz açısından önemi büyüktür. Yaptığınız işten keyif alırsanız bu durum işinize olumlu yansıyacaktır.

Bir cevap yazın