Karakter Oyunculuğu Nedir?

 

Dizi ve sinema sektörü günümüzde sürekli olarak gelişmektedir ve bunun sonucunda oyunculuk çok fazla tercih edilen meslek gurupları arasındaki yerini başarılı bir şekilde almaktadır. Oyunculuk eğitimi ise oyuncu olmak isteyenlerin ve işlerinde başarılı bir şekilde ilerlemek isteyenlerin mutlaka alması gereken bir eğitimdir. Bu sayede yeteneklerini eğitim ile destekleyerek daha önemli projelerde yer alabilmektedirler. Bu sektörde yer almak isteyenlerin ise yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bu sayede projelerin aranan bir yüzü olabilmektedirler.

Sinema ve dizi sektöründe başarılı bir şekilde ilerlemek isteyenlerin ise öncelikli olarak kendilerini tanımaları gerekmektedir. Daha sonra ise bu alanda kendilerini geliştirmelidirler. Karakter oyunculuğu alanında yer almak isteyenler ise kendilerini tek bir alanda geliştirmelidirler. Karakter oyunculuğunda ise bireylerin kendine özgü davranışları ve ruhsal gelişimleri olmalıdır. Bu karakterler sadece tek bir rolde ustalaşan ve bu rol üzerinden çeşitli yapımlarda yer alan kişilerdir. Bu oyuncular ise canlandırmış oldukları karakterlerle özdeşleştirilmiştir. Ünlü karakter oyuncuları arasında ise unutulmayan Adile Naşit, Kemal Sunal ve Hüseyin Kentmen gibi isimler yer almaktadır. Almış oldukları yapımlarda Adile Naşit gülüşü ve temiz kalbiyle bilinirken, Kemal Sunal ise saflığı, sakarlığı ve komikliği ile bilinmektedir. Bu isimler gibi tek bir rolde ustalaşmak isteyen kişilerin ise özgün olması fazlasıyla önem taşımaktadır. Bu sayede daha başarılı karakter oyuncuları olabilmektedirler ve sektörün aranan bir yüzü olabilmektedirler.  Kendi yeteneklerini ise eğitimle destekledikleri zaman unutulmayan isimler arasında yer alabilmektedirler. Oyuncu olmak isteyenler ise beden dili, diksiyon gibi eğitimler alabilmektedirler. Birçok yetenekli kişi olduğundan dolayı aralarından başarılı bir şekilde sıyrılmak isteyenlerin oyunculuk eğitmi alması bu nedenden dolayı fazlasıyla önem taşıyan bir durum olmaktadır.

 

 

Karakter oyuncusu olmak isteyenler ise cast ajanslarına başvurularda bulunabilmektedirler. Cast ajansları karakter oyuncularını cast direktörlerinin istekleri doğrultusunda doğru projelerle buluşturabilmektedir. Karakter oyuncusu olmak isteyenler ise cast direktörlerine resimlerini, öz geçmişlerini ve kısa videolarını bırakarak başvurularda bulunabilmektedirler. Cast direktörleri ise bulunan cast ajanslarına başvurularda bulunurlar ve ajanslar ise role uygun olan kişileri yönlendirirler.

Kaynak: http://www.oyuncuajansi.net/cast-ajanslarinin-adaylar-ile-olan-iliskisi/

Bir cevap yazın