Kilolu olmak oyunculuğa engel midir?

Cast ajansları da oyuncu seçimi yaparken öncelik olarak yeteneklere bakar. Ajansları seçtikleri oyuncuyu kişisel özellikler dışında boy, kilo, cinsiyet, tarz, saç boyu ve şekli, göz rengi, gibi gruplara ayırır. Bu durum yapım şirketlerinin oyuncu arayışını da kolaylaştırır. Yapımcıların beraber çalıştıkları cast ajanslarında istenilen özellikte oyuncu seçimini hızlı hale getirir. Senaristlerin senaryoyu yazarkenki kullandıkları oyuncu karakterleri her alan insan özelliğine hitap ettiği için yapımcılarında her özellikte oyuncu isteği olur. Bundan kaynaklı cast ajanslarının kadro kapasitelerini geniş ve aktif tutarlar. Bu durum oyuncuk yeteneği olan herkesin yaş, kilo, boy, problemi olmadan cast oyuncu ajanslarına başvuruları önemlidir. Ajansın yapılan başvuruları incelemesi ve yapımcı ve reklam şirketlerinin isteği doğrultusunda kadrosunu geliştirmesi hem oyuncu için hem de ajansın ismi açısından büyük önem taşır.

Birçok oyuncunun boy problemi olması onun başrol olmasına engel olmadığı gibi kilolu oyuncuların da setler de yer alması ve rollerde bulunması olağandır.

Ayrıca fiziksel olarak büyük beden olan oyuncu adayları için cast reklam ajansları ile oyunculuk sektöre geçiş yapabilirler. Ayrıca mankenlik ajansına da başvurarak mesleğe dolaylı yoldan da geçiş yapabilirler. Büyük beden ya da kilolu oyuncular öncelik olarak tekstil firmaların büyük beden kıyafet tanıtımlarını yaparak ve bu alanda eğitimleri alarak kamera önünde rahat davranmayı öğrenirler. Çünkü kamera önü eğitimi oyuncunun rolüne verdiği en büyük katkıdır. Kamera önü eğitimi iyi olan oyuncular ile roller bağdaşır ve doğal oyuncu ortaya çıkar.

 

Fiziksel Özelliklere Göre Rol Seçimi

Yapımcılar seçtikleri oyuncuyu fiziksel özelliklere göre de seçerler fakat oyuncunun dış görünüşü dışında, oyunculuk yeteneği yüksek olması ve sempatikliği ile izleyiciye kendini sevdirmesi söz konusu olunca yapımcılar tarafından seçilirler. Oyuncuların bu durumu iyi değerlendirmesi ve oyunculuklarını kanıtlaması diğer yapım şirketlerinin de dikkatini çekecektir. Böylece oyuncu başka projelerde de bulanabilme fırsatı yakalayacaktır. Cast ajanslarının desteklerini hiç esirgemeden bünyesinde bulundurduğu oyuncunun yanında olması ile oyuncun sektörde ilerlemesi ve sektöre uyum sağlaması oyuncu açısından da büyük önem taşır.

Bir cevap yazın