Oyunculuk Ajansı Nasıl İşler

Oyunculuk Ajansı Nasıl İşler

 

Tüm dünya da oyunculuğun ciddi anlamda ilerlemesi ile yeni yüzler de ortaya çıkmaktadır. İlk olarak yapımcıların yeni yüz arayışı oyuncu olmak isteyen herkese umut olmaktadır. Bu yüzden tüm dizi ve film oyunculuğuna yeni yüz ve yeni oyuncu aranmaktadır. Bu durumu değerlendirmek isteyen oyuncu adayları direkt olarak cast ajans başvurularına başvuruda bulunmaktadır.

Oyunculuk Ajanslarının İşleyişi

 

Oyunculuğunu değerlendiren ve bu işi meslek olarak yapmak isteyen herkesin başvurabileceği alana oyunculuk ajansı denmektedir. Yaş sınırı olmadığı için 18 yaşından küçük yetenekli oyuncu adaylarının aile onayı ile bu işe destek vermeleri de mümkün olmaktadır.

Teknoloji çağının hızlanması ile oyuncu adayları online başvuru işleminde bulunarak işlemleri kolaylaştırmaktadır. Böylece oyuncu olmak isteyen kişilerin ilk olarak internet üzerinden şansını denemesi ile yer değiştirmesine gerek kalmamaktadır.

Online başvuru işlemleri oyunculuk ajanslarının internet sayfaları ile mümkün olmaktadır. Sayfa üzerinde oyunculuk başvuru işlemleri şeklinde link bulunmaktadır. bu link ile oyuncu adaylarına form gelmektedir. Oyuncu adayları başvuru formunu doğru ve tam olarak doldurarak başvuruya başlamaktadır. Formun doldurulması ile istenilen fotoğraflarda eklenerek başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Başvuru işlemini kısa sürede tamamlayan oyuncu adayına dönüş işlemi hızlıca yapılmaktadır. Tecrübeli direktörler tarafından yapılan başvuru incelemeleri her açıdan düşünülerek değerlendirilmektedir. Bu durumun sebebi yapımcıların her özellikten oyuncu istemesi için yapılmaktadır. Böylece oyuncu ajanslarında her özellikten oyuncu çeşidi bulunmaktadır.

Direktörler tarafından onaylanan başvurular oyuncu adayına bildirilerek sektöre geçiş yapması sağlanmadır. Oyunculuk ajansına bağlı olarak çalışan oyuncular ile sözleşme yapılmaktadır. Sözleşmenin oyuncu için yapımcılar ile yapacağı anlaşmada karlı çıkması sağlanmaktadır. Bu yüzden her sözleşme oyunculuk ajansı ile de yapılmaktadır. Bu durum ile her iki taraf da kendi payını almaktadır.

Oyuncu adayı cast ajans başvuru ile çalışmaya başladıktan sonra eğitim konusunda da desteklenmektedir. Ajansın eğitimli ve tecrübeli oyuncuları ile bir araya gelme fırsatı bulan yeni oyuncular pratik eğitim alarak tecrübe kazanmaktadır. Bununla beraber yeni oyuncular, oyunculuk ajansı tarafından kısa filmler de ve demene çekimlerine de yönlendirilerek kamera önü heyecanı atılmaktadır.

Bir cevap yazın