Oyunculuk Seçimlerinde Yönetmenleri Payı

Bir proje için çalışmalara başlarken bu projenin ilk aşamasında cast ayarlamaları yapılmaktadır. Cast ajanslarında temin etmiş oldukları oyuncu adaylarının incelemelerini ilk etapta yapımcı inceler ve davet ederler. Bu noktada senaryoyu okumuş ve çekeceği filmin tüm hatlarını kafasında canlandırmış olan yönetmen aradığı oyuncunun nasıl bir nitelikte olduğunu görmek için oyunculuk seçmesine gelenlerin nitelikleri gözlemleye başlar ve rolün hakkının verilip verilmediğine dikkatle bakar. Verilen rolün hakkının verilmemesi o karakterin tipine uymasını unutturur ve o oyuncu adayı bu rol için kabul edilmez. Bu nedenle yönetmenler aslında oyuncuların olup olmaması kararını veren kişiler arasında başta gelmektedir. Filmin tüm yönetiminin kendisinde olduğunu ve oyuncu seçimlerinin de kendisine verilmesi en doğal harekettir.

Genel anlamda kemik kadroda bulunacak oyuncu isimleri belirli kişiler tarafından belirlenmeye çalışılır ve yapımın içinde bulunan, yapımcı, yönetmen ve senarist bu tartışmaları gerçekleştirip genel bir kalıp kadro oluştururlar. Diğer yan rollerde ya da daha küçük rollerde oynanacak oyuncular da yine yönetmenin beklentileri ve kafasında oluşturduğu filtrelemeye tabi tutulur. Bu filtreleme ilk etapta dış görünüşün o karaktere uyup uymamasıdır. Diğer bir aşama ise o oyuncunun bu karakteri canlandırmasını yapacağı sırada o rolün hakkını ne kadar verip veremediğidir. Deneme çekimleri veya oyuncu seçmeleri yapmaktadırlar. Genel anlamda bu oyuncu adaylarını ise cast ajanslarında ilk filtrelemesinden geçirdiği kişilerle yapar ve ilk aşamayı cast ajansları tarafından tamamlar.

Bir dizinin ve ya filmin yönetmenliğini yapan kişi aslında filmin sahibi olmamasına rağmen bu işin en kilit noktasıdır. Bu nedenle yönetmenlere büyük görevler yüklenmiş ve sorumluluk eklenmiştir. Bu sorumluluk ve yükümlülüğün hakkını tam anlamıyla verebilmek adına da tüm haklarının verilmesi ve tüm özgürlüğün kendisine sunulmasını talep eder. Bu özgürlük ve rahatlığın kendisine sunulmadığı zamanlarda yapacağı işin sorumluluklarından sıyrılamadığından dolayı da ya o işi kabul etmezler ya da bu işte verilmesi gereken tüm hakların kendisine verilmesinde ısrar ederler. Lafın kısası oyuncuların seçimi genel anlamda yönetmen tarafından seçilmekte ve yönetmenin kararları ile hareket edilmektedir.

Kaynak: http://www.turkiyecastajanslari.com/cast-ajanslarindan-oyuncu-olmak-nasil-bir-surectir/

Bir cevap yazın