No image available

Oyunculukta Büyük Beden

Oyunculuk genel manada hayatın bir ayna tutularak insanlara yansıtılmasıdır. Kolay olarak nitelendirilse de hiç de görüldüğü gibi bir meslek değildir.

  Cast ajanslarda  oyunculuğun net bir boy – kilo oranı olduğunu söylemek doğru bir bilgi olmayacaktır. Çünkü belirttiğimiz üzere bu meslek hayata ayna tutmaktadır. Hayatta da tek tipte insanların olduğunu varsaymak oldukça yanlış bir düşünce şeklidir. Ancak kabul edilmesi gereken bir gerçek vardır ki izleyiciler ekranlarda çok düzgün fizikli aktör veya aktrisleri görmekten hoşlanmaktadır. Fakat kişinin fiziğinin kusursuz olması her rolü oynayacağı anlamına gelmemektedir. Bu sebeplerden ötürü büyük bedene sahip oyunculara da ihtiyaç oldukça fazladır. Ayrıca oyuncunun yeteneği hiçbir zaman fiziksel özelliklerinin önüne geçmemelidir. Sinema tarihinde çok güzel ya da çok yakışıklı olmamalarına rağmen oyunculukları ile hafızalara kazınmış isimlere rastlamak pekâlâ mümkündür. Bu işi aşkla ve tutkuyla yapmak isteyen aynı zamanda yeteneklerine de güvenen insanlar cast ajanslarına gerekli başvuruları yaparak ilk adımlarını atabilirler. Adaylar bu sayede kendilerine uygun rolleri güvenli bir biçimde öğrenme potansiyeline sahip olacaklardır. Hem işverenle buluşmak hem de kendi haklarını korumak açısından oyunculuk ajansları bireyler için çok önemlidir.

Oyunculukta büyük beden konusunun bir diğer yüzü de rolü gereği kilo alan oyunculardır. Oyunculuk doğası gereği her türden kalıba girebilen bir meslek dalıdır. Rolleri için onlarca kilo alıp büyük beden bir karaktere bürünen oyuncuları da yok saymak imkânsızdır. Alınan kilolar kadar verilenler de izleyici tarafından takdirle karşılanmaktadır. İşlerini severek yapan başarılı oyuncular rollerine girebilmek, karakteri yaşayabilmek adına fiziksel özelliklerinde yapabildikleri değişimleri yapmaktadır. Bu değişimler kilo ile de sınırlı kalmamaktadır. Rolleri sona erdiğinde ise eski kilolarına dönüp dönmemek onların kişisel tercihlerine bırakılmış durumdadır.

Mesleğe yeni adım atan ve klasik rollerde yer almak isteyen oyuncu adaylarının orantılı bir fiziğe sahip olmaları gerekmektedir. Fakat büyük bedene sahip adayların da yetenekleri sayesinde kimsenin gerisinde kalmayacakları düşünülmektedir. Unutulmamalıdır ki güzellik hem göreceli hem de geçici bir durumdur. Oyunculukta asıl mühim olan ve yapımcıların aradığı şey yetenek ve doğaçlamadır.

Bir cevap yazın